Korony protetyczne – wskazania, wykonanie, rodzaje koron

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


 
Są estetyczne, trwałe i pozwalają na błyskawiczne naprawienie ubytków- korony protetyczne, ponieważ to właśnie o nich mowa, są obecnie często wykorzystywane w obudowie zniszczonych koron zębowych.
 
Praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym można wykonać koronę protetyczną. Jakie są wskazania do tego rodzaju zabiegu? Jak on przebiega? Jakie są rodzaje koron protetycznych?
 
Wskazania do wykonania korony protetycznej:

zniszczenie korony zębowej wskutek dużych ubytków próchnicznych
złamania zęba powstałe podczas urazów
przebarwienia korony zębowej
konieczność podwyższenia zwarcia, która zachodzi głównie w przypadku startych zębów

 
Wykonanie korony protetycznej
Najczęściej przed rozpoczęciem zamocowania korony stomatolog wysyła pacjenta n zdjęcia radiologiczne – dzięki nim może orzec, czy konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie zęba z wykorzystaniem wkładu koronowo-korzeniowego. Gdy wkład nie jest potrzebny, ząb jest oszlifowywany w znieczuleniu. Następnie pobiera się wycisk, na podstawie którego będzie można wykonać koronę dopasowaną indywidualnie do pacjenta. Dobiera się także jej kolor. Pierwsza wizyta kończy się zwykle założeniem korony tymczasowej z akrylu lub kompozytu.
 
Na drugiej wizycie, która ma miejsce przeważnie po tygodniu, usuwa się koronę tymczasową i zakłada się koronę ostateczną, dopasowując ją do pacjenta. Gdy korona jest dopasowana, następuje jej zacementowanie.
 
Rodzaje koron protetycznych:

korony pełnoceramiczne – stosowane głównie na odcinku przednim, estetyczne, droższe, ponieważ wykonane w całości z porcelany, kosztuje około 1200-2000 złotych
korony porcelanowe na metalowej podbudowie – tańsze, ponieważ ich trzon wykonany jest z metalu, ale jest on pokryty porcelaną, dlatego jest słabo widoczny, niemniej jednak pod światło można go zauważyć, kosztuje około 500-1500 złotych
korony na podbudowie z tlenku cyrkonu – wszechstronne, posiadają trzon wykonany z tlenku cyrkonu, jest bardzo odporny na zgniatanie, cena to około 2000-2500 złotych

 
Jeżeli chcesz wykonać koronę, wybierz dobry gabinet. Po wyszukiwaniu w sieci słów „stomatolog targówek”, znajdziesz polecane gabinety działające w tej lokalizacji.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy